Obdobie 2.sv. vojny

Naďalej sa vyučuje v dvoch budovách a žiaci sú rozdelení do troch tried. V roku 1939 prebehli aj na našej škole 14. marca búrlivé oslavy pri príležitosti vyhlásenia Slovenského štátu. Od 11. novembra 1940 vyučovanie konečne prebieha v troch triedach. Posledná trieda bola zriadená z jednej izby správcovského bytu. Vo všetkých troch triedach sa vyučuje celodenne. V roku 1940 bolo do budovy štátnej ľudovej školy zavedené elektrické osvetlenie.

V školskom roku 1944/45 sa na škole nevyučovalo kvôli vojnovým časom. Budova školy slúžila ako útočište partizánov, ku sklonku vojny ako nemocnica pre maďarských zajatcov.

Počas 2. svetovej vojny bola budova školy poškodená, a preto bol začiatok školského roka posunutý na 13.9.1945 a učilo sa v jednej izbe riaditeľovho bytu. Žiaci boli opäť rozdelení do troch tried. Povojnové obdobie sa vyznačuje hlavne nepretržitými opravnými prácami na budove školy a v roku 1947 bola podaná žiadosť o prístavbu alebo nadstavbu ďalších troch tried. Od roku 1948 bol aj v školstve zavedený známy systém päťročníc, ktorý mal podporiť zvýšenie produktivity práce a súťaživosti u žiakov ale aj učiteľov. Dňa 15. apríla 1949 bola zriadená Stredná škola v Detve -Kriváni. Nariadením SNR boli všetky školy poštátnené, škola mala názov Štátna ľudová škola.

ZŠ Kriváň, Kriváň č.435, 962 04, Email: skola@zskrivan.sk , 045/5469446